Ožujak

ALTERNATIVNA NASTAVA U LOVRAKU

Povodom Svjetskog dana migranata (18. prosinca), Grad Zagreb je u suradnji s Centrom za mlade Ribnjak, pripremio projekt pod nazivom: Interkulturalna nastava u zagrebačkim školama.

Riječ je o jednom školskom satu, koji se održao u okviru odabranog nastavnog predmeta, produženog boravka ili produženog stručnog postupka. Na tom satu učenicima osnovnih i srednjih škola omogućen je susret s drugim i drugačijim kulturama, običajima, ljudima - umjetnicima, intelektualcima, aktivistima iz raznih dijelova svijeta, koji su postali naši sugrađani, a ujedno mogu biti i naši učitelji u interkulturalnom dijalogu.

Stoga su naše edukacijske rehabilitatorice i učenici posebnih razrednih odjela odabrali i ugostili glazbenika iz Senegala u Africi. Gospodin Commi Balde Kouyate dolazi iz glazbene obitelji, pjeva i svira tradicionalni afrički instrument - djembe bubanj. U našoj zemlji živi jedanaest godina i izvrsno priča hrvatski jezik. Prije osam godina osnovao je bend pod nazivom Kaira Kela što u prijevodu znači Mirotvorac. Na sat je, osim svog bubnja, donio i trinaest djembe bubnjeva na kojima su bubnjali naši učenici. Upoznao ih je s materijalima od kojih je bubanj napravljen, osnovnim položajima dlana i nazivima udarca po bubnju.  Naučio ih je i kratku pjesmu iz Afrike koja u prijevodu znači „Ja sam sretan“.

Cilj sata je bio sudjelovanje učenika s teškoćama u upoznavanju, razgovoru, stvaranju i učenju o različitim kulturnim, etničkim, jezičnim i vjerskim identitetima kroz umjetnički i kreativni izričaj te dijalog koji doprinosi smanjenju predrasuda, stereotipa, nejednakosti i diskriminacije.

Kako je izgledalo i zvučalo naše putovanje Afrikom, pogledajte na poveznici.

Nagrada „Professor Balthazar“

Nagradu „Professor Balthazar“ dodjeljuje Grad Zagreb kao priznanje učenicima zagrebačkih osnovnih i srednjih škola koji su na državnim natjecanjima u znanju, strukovnim vještinama, glazbi i plesu protekle školske godine osvojili prvo, drugo ili treće mjesto. Uz učenike, nagrada se uručuje i njihovim mentorima. Svečanost dodjele održana je 12.3.2024. u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski uz prigodan umjetnički program. Dodjeli su prisustvovali i predstavnici Grada Zagreba s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem te predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja. Učenica 6. razreda naše škole, Tina Smoljak, i njezina mentorica, profesorica Iva Kovačević, nagradu su primile za osvojeno 1. mjesto iz informatike u šk. godini 2022./2023. u kategoriji Digitalne kompetenice. Čestitamo!
  (video snimka)

Natjecatelji iz engleskog i njemačkog jezika

Sudionici županijskog natjecanja iz engleskog i njemačkog jezika: učenice Ana Hršak i Lucija Jurišić i njihovi ponosni mentori (profesorica Zdravka Krndelj i profesor Đuro Dominković) na dodijeli priznanja s ravnateljicom škole u školskoj knjižnici:

Košarkaški prvaci

Naša škola je i ove godine sudjelovala u Jr. NBA natjecanju. Od 60 prijavljenih ekipa u 4 konferencije naša škola plasirala se na Final Four u Ivanovec gdje je osvojila prvo mjesto. Pod vodstvom trenera Damira Benete košarkaši i košarkašice 3. i 4. razreda zasluženo su se vratili kući s NBA prstenima. Naš Maro Čupić Karoglan izabran je i za najkorisnijeg igrača turnira.

Ponosni smo na njih i hvala im što na pravi sportski način promoviraju našu školu i cijelu zajednicu pokazujući kako se radom, trudom i zajedništvom dolazi do cilja.

Ekipa pobjednika:

Trener: Damir Beneta